شركت تابلوسازي اريانا ساين شركت تابلوسازي اريانا ساين .

شركت تابلوسازي اريانا ساين

تابلوچلنيوم

چلنيوم چيست؟

چلنيوم يك كلمه تركيبي است كه از دو كلمه Channel + Aluminum پديد آمده است كه در صنعت

تابلو سازي استفاده ميشود و با تركيب اين دو كلمه ، كلمه اي تك واژه اي به عنوان  channelium  شكل مي گيرد . با چلنيوم ، حروف برجسته اي براي ايجاد انواع تابلوهاي تبليغاتي بسيار زيبا مي سازند . تابلو چلنيوم با استفاده از حروف برجسته بر روي متريال پلكسي ساخته مي شود . اين تابلو علي رغم اينكه مدت زمان زياد از ورود آن به بازار نمي گذرد توانسته جايگاه اول را در بين تابلوهاي تبليغاتي كه به عنوان تابلو مغازه يا تابلو فروشگاه ساخته و نصب مي شود را كسب نمايد .

تاريخچه چلنيوم :

ابداع چلنيوم به سال 2000 ميلادي بر ميگردد جايي كه شركت اسپانيايي MCI براي اولين بار توانست با استفاده از فلز آلومينيوم و روش فرآوري نوين ورق هايي با سطح آيينه همانند آلياژ استيل ابداع نمايد و آن محصول نام  Channelume  را به خود گرفت و از سال 2000 ميلادي به بعد نيز به  ALURAPID تغيير نام داد اما با همه اينها باز هم همان نام چلنيوم براي عموم نامي آشناست . شركت MCI در اسپانيا توليد كننده محصول اصلي چلنيوم با مارك آلوراپيد مي باشد كه اين محصول اصل است و نسبت به محصولات مشابه قيمت بالاتري دارد و از كيفيت فوق العاده اي برخوردار است . براي تشخيص دادن آن نام برند محصول و همچنين كشور سازنده در داخل لبه حروف چلنيوم حك شده است . پس از اسپانيا كشور تايوان محصولي مشابه با نام آلوباند را وارد بازار نمود و سپس كشور چين كه از هيچ قافله اي عقب نمي نماند به توليد اين محصول با برندهاي متفاوت همچون آلوتيپ ، سهند و نام هاي ديگر اقدام نمود

لبه هاي چلنيوم حاوي يك روكش محافظ نايلوني است كه تا زمان ساخت و نصب حروف بر روي آن باقي مي ماند و از بروز خط و خش برروي حروف ممانعت به عمل مي آورد و پس از انجام عمليات نصب ، اين روكش براحتي توسط تابلوساز از روي كار كنده مي شود و بايد دقت شود كه اين روكش هاي محافظ پس اتمام مرحله نصب تابلوي تبليغاتي از روي حروف برداشته شود در غير اينصورت پس از برخورد نور با اين روكش محافظ ، جداسازي آن كاري دشوار خواهد بود . يكي ديگر از ويژگي هاي حروف چلنيوم تعبيه نوار اسفنجي گردگير مي باشد ، اين نوارها طوري طراحي شده اند كه از بروز هر گونه گرد و غبار و آب به داخل حروف جلوگيري مي كنند .

لبه هاي حروف چلنيوم براي ساخت تابلو چلنيوم و انواع تابلوهاي تبليغاتي حروف برجسته كاملا متفاوت است . محصولات توليد شده توسط كشورهاي اسپانيا و تايوان جزء محصولات اصلي هستند و كيفيت بالايي دارند اما محصولات چيني كه در بازار موجود هستند براي ساختن حروف كوچك مناسب هستند چون به راحتي خم مي شوند . يك روش ساخت تابلو به نام چلنيوم لترمكس با لبه هاي يك سانتيمتري موجود است كه براي ساخت حروف مناسب است به طور كل لبه هاي حروف چلنيوم داراي ضخامت 7 ، 9 و 11 سانتيمتري در سه رنگ طلايي ، مشكي و قرمز در بازار عرضه مي شوند .

مراحل ساخت حروف چلنيوم :

مرحله اول  :

طراحي حروف با استفاده از نرم افزارهاي طراحي همچون كرل دراو و اتوكد و تعيين اندازه ، سايز ، ضخامت و فونت حروف

مرحله دوم :

پس از طراحي حروف چلنيوم ، طرح مورد نظر را بر روي بدنه كه از جنس پلكسي گلاس است و نوعي پلاستيك محسوب مي شود و ظاهري شبيه شيشه دارد اما نسبت به شيشه مقاومت بالايي دارد و داراي رنگ هاي متعدد مي باشد ليزر مي كنند .

مرحله سوم :

پس از انجام عمليات برش ليزر، طرح را توسط دستگاه برش ليزر بر روي پلكسي گلاس ترسيم مي كنيم و سپس لبه چلنيوم را به پلكسي مي چسبانيم . به طور كلي در تابلوسازي مراحل خم كردن ، قوس و شيار برروي لبه چلنيوم به دو صورت امكان پذير است يا توسط دستگاه چلنيوم ساز انجام مي شود و يا توسط دست تابلوساز . زماني كه از دستگاه چلنيوم ساز استفاده مي كنيم به دليل اينكه اين دستگاه ها اروپايي بوده و براي فونت هاي لاتين ابداع شده اند ، هنگام ساخت حروف فارسي با اشكالاتي مواجه مي شوند و همين امر سبب ايجاد خط و خش بر روي لبه چلنيوم مي شود اما زماني كه اين كار توسط دست تابلوساز انجام مي پذيرد اين مشكل از ميان برداشته مي شود .

مرحله چهارم :

پس از آماده سازي لبه حروف و لبه چلنيوم آنها را بر روي ميز آهني توسط آهنرباهاي مخصوص ثابت مي كنند تا جذب يكديگر شوند و سپس با استفاده از چسب و اسپري لبه چلنيوم را به پلكسي مي چسبانند .

مرحله پنجم :

پس از ساخت حروف چلنيوم نوبت به زيرسازي آنها مي رسد براي زيرسازي حروف از ورق هاي pvc با ضخامت 8 تا 10 ميلي متر استفاده مي شود . ورق هاي pvc در مقابل شرايط جوي مقاوم بوده و تغيير حالت نمي دهند به همين دليل براي زيرسازي تابلوهاي تبليغاتي مناسب هستند البته علاوه بر ورق هاي pvc مي توان از ورق هاي كامپوزيت و يا چوب ترمود براي نماي اصلي حروف برجسته چلنيوم استفاده كرد .

مرحله ششم :

حروف چلنيوم ساخته شده بر روي ورق منتخب قرار داده و دور تا دور آن را خط كشي نموده توسط اره برقي برش مي دهيم طوري كه در داخل چلنيوم زير نوار گردگير براحتي جاي داده شود .

مرحله هفتم :

روشنايي تابلو چلنيوم مي باشد كه تا قبل از دهه هشتاد لامپ هاي نئون يكي از پر كاربردترين لامپها براي تابلوهاي تبليغاتي بودند كه به عنوان تابلو مغازه پشت شيشه و يا در داخل حروف نئون پلاستيك تعبيه مي شدند اين لامپ ها در عين ايجاد نور زياد و داشتن زيبايي بسيار شكننده بوده  و هنگام خوردن ضربه گاز آن خالي مي شد . در اوايل دهه هشتاد بود كه لامپ هاي ال اي دي شاخه اي وارد بازار تابلوسازي شد و توانست جاي لامپ هاي  نئون را پر كند اما خالي از اشكال نبود و آب براحتي در آنها نفوذ مي كرد و نقاط نوراني پررنگي ايجاد مي نمود . پس از مدت كوتاهي ال اي دي هاي بلوكي پنج لامپ و سه لامپ به جاي ال اي دي هاي شاخه اي وارد بازار تابلو سازي شدند و توانستند اشكال نفوذ آب و ايجاد نقاط نوراني را برطرف سازند با اين همه باز هم نوردهي آنها نتوانست رضايت بسياري از مصرف كنندگان را جلب كند . پس از آن شركت هاي چيني ال اي دي هاي جديدي با نام SMD روانه بازار كردند كه اين لامپ ها تمام اشكالات لامپ هاي توليد شده قبلي را كنار زده و مزايايي همچون شدت نور خارق العاده ، طول عمر بالا ، ضد آب بودن را در بر داشت و نصب آن نيز بر روي ورق هاي PVC بسيار سريع و آسان بود . لامپ هاي SMD كره اي نيز از كيفيت بسيار مرغوبي برخوردارند اما نسبت به نوع چيني قيمت بالاتري دارند .امروزه براي روشنايي تابلو حروف برجسته چلنيوم از دو مدل لامپ LED  و SMD  استفاده مي شود كه منبع تغذيه آنها 12 ولت است و لامپ هاي SMD كيفيت و نوردهي بالاتري نسبت به LED دارند .

مرحله هشتم :

پس از برش خوردن پي وي سي ، ابتدا سطح پي وي سي را كاملا تميز مي كنيم و سپس محافظ چسب را از پشت SMD ها جدا كرده و لامپ ها را در با فاصله هاي 3 تا 4 سانتي متري در كنار هم مي چسبانيم تا تمام سطح پي وي سي پوشش داده شود . رعايت فواصل بين لامپ ها به دليل ايجاد نقاط تاريك و روشن حائز اهميت است . پس از تقسيم جريان و انتقال سيم هاي اضافي به پشت كار و سري نمودن تمام سيم هاي مثبت و منفي و تست روشنايي حروف بر روي PVC قرار گرفته و با پيچ هاي كوچك به هم متصل مي شوند.

ويژگي هاي تابلو چلنيوم  :

داشتن كيفيت بالا و مقاوم بودن در برابر شرايط جوي و محيطي

به مرور زمان دچار تغيير شكل نشده و كيفيت و زيبايي خود را از دست نمي دهند

همان طور كه بيان شد به دليل استفاده از روكش نايلوني بر روي حروف برجسته چلنيوم تا اتمام نصب هيچ گونه خط و خشي بر روي اين حروف ايجاد نمي شود و به علت دارا بودن نوار اسفنجي گردگير ازورود هر نوع گرد و غبار و آب پس از نصب به داخل حروف ممانعت به عمل مي آيد

حروف برجسته چلنيوم به هيچ وجه دچار زنگ زدگي نمي شود

زيبايي و تنوع نورپردازي تابلو چلنيوم آن را به يكي از پر كاربردترين تابلوهاي تبليغاتي روز دنيا تبديل كرده است

بهره گيري ازلامپ هاي ال اي دي يا اس ام دي در اين تابلوها نياز به مصرف برق خيلي كمي دارد

منبع:تابلو چلنيوم چيست و چگونه ساخته مي شود ؟ ‏


برچسب: تابلوچلنيوم،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۲:۵۱ توسط:رمضاني فر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :